Zespół

O pracy zespołu na planie zdjęciowym

Aby zrealizować zdjęcia do filmu, przestawiliśmy się na działanie w trybie nocnym: psy zaczynały codzienną rutynę między trzecią a piątą rano, musieliśmy zachować gotowość do zdjęć przed tymi godzinami.

Podstawowym warunkiem naszego współuczestniczenia w treningach było zachowanie równowagi emocjonalnej. Na pracujące psy wpływają emocje ludzi przebywających w ich bezpośredniej bliskości: im bardziej wypierane czy skrywane, tym mocniej je rozpraszające.

Na treningi zakładaliśmy dedykowane kurtki, aby „nosić zapachy” pochodzące tylko od psów z zaprzęgu.

Całkowicie wyeliminowaliśmy ze wzajemnej komunikacji wyrażenie „OK” – dla każdego z zaprzęgowych psów jest to jednoznaczna komenda do rozpoczęcia biegu.

Nie dotykaliśmy psów podczas ich pracy, choć ciężko się było od tego powstrzymać.

Członkowie zespołu

Diana Aszyk

Reżyserka, autorka scenariusza oraz producentka filmu „Stado”.

„Ten projekt był dla mnie wręcz metafizycznym doświadczeniem. Dotknęłam przy nim – jak nigdy wcześniej – zjawiska, że coś jest, a potem tego nie ma. Bacznie przyglądałam się przy tym psom, chyba chcąc uzyskać od nich jakiś rodzaj wsparcia. Wydawało się, że żyją tylko „tu i teraz”, nie reagując na to, co było wczoraj i nie mając żadnych oczekiwań co do „jutra”. Przede mną jeszcze długa droga do takiego stanu, ale przynajmniej mogłam go zobaczyć na własne oczy.

Sławomir Bergański

Autor zdjęć oraz koproducent filmu „Stado”.

Absolwent Wydziału Operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Autor zdjęć do filmów fabularnych, dokumentalnych, realizacji teatralnych, wideoklipów i reklam. Z powodzeniem realizuje się również w roli scenarzysty i reżysera.

„Od początku przygotowań do filmu towarzyszyło mi pytanie: jak stać się częścią obserwowanego ekosystemu nie naruszając jego integralności? W trakcie realizacji zauważyłem, że nasi bohaterowie reagują niemal wyłącznie na to co w danej chwili dotyczy bezpośrednio ich samych. Są nieustannie obecni. Postanowiłem robić to co oni. Ucząc się tego, jak pozostać w danej mi chwili jak najdłużej. I tak z czasem stałem się dla nich niemalże niewidoczny.”

05_Radosław_Ekwinski

Radosław Ekwiński

Główny konsultant filmu „Stado”.

Od 1997r. czynnie związany ze sportem psich zaprzęgów. Maszer, współzałożyciel Warszawskiego Klubu Maszera INUIT, startujący zaprzęgiem alaskan malamutów w Mistrzostwach Świata i Europy. Sędzia główny i organizator zawodów psich zaprzęgów, m.in. wieloetapowej transgranicznej gonitwy Border Rush na Polanie Jakuszyckiej. Od wielu lat instruktor szkolenia psów, ekspert telewizyjny.

„Możliwość współpracy przy powstawaniu filmu dokumentalnego „Stado” była dla mnie drogą w nieznane, choć o psich zaprzęgach tyle wiem… Na końcu odnalazłem prawdę. Przepełniła mnie wdzięczność. Do ludzi, i do psów.”

Rafał Stós

Montażysta oraz koproducent filmu „Stado”.

Montażysta z ponad 10-letnim doświadczeniem w montażu filmów fabularnych, dokumentalnych oraz reklam.

„Praca przy tym projekcie była dla mnie odkryciem i poznaniem świata, który do tej pory istniał dla mnie gdzieś na Alasce, lub innych śnieżnych miejscach, ale na pewno nie w podwarszawskiej małej miejscowości.
To była bardzo miła i bezstresowa zabawa. Poza tym jednym momentem, gdzie Pani Reżyser wywiozła mnie w nocy gdzieś pod Warszawę i kazała wejść w środek stada podekscytowanych psów.”

Marek Walaszek

Autor udźwiękowienia, kompozytor oryginalnej muzyki oraz koproducent filmu „Stado”.

Producent muzyczny, DJ, inżynier dźwięku.

„Ten film jest wyjątkowym wyzwaniem ponieważ w całym filmie nie pojawia się praktycznie żadne słowo. Tu dźwięk ma ogromne znaczenie, gdyż jest odpowiedzialny za dialog z widzem prowadząc go przez całą historię.”

Jan Krzysztof Broja

Pianista, kompozytor muzyki do filmu „Stado”.

Laureat wielu prestiżowych nagród na międzynarodowych konkursach pianistycznych. Współpracował m.in. z Wojciechem Kilarem jako wykonawca muzyki do filmu Romana Polańskiego „Pianista” (2002) oraz z Pawłem Mykietynem przy nagraniu ścieżki dźwiękowej do filmu Andrzeja Wajdy „Tatarak” (2009).

Jarek Sterczewski

Color grading film „Stado”.

Kolorysta, który od prawie dwóch dekad zajmuje się kolor gradingiem w filmie. Wykładowca Szkoły Filmowej w Łodzi. Wykonywał korektę barwną do licznych filmów fabularnych, dokumentalnych, a także reklam i seriali.

Piotr Borkowski

Konsultant scenariuszowy filmu. Scenarzysta, pedagog.

Współpracował z takimi twórcami filmowymi jak Bartosz Konopka, Filip Dzierżawski, Marta Minorowicz, Krzysztof Krauze i Joanna Kos-Krauze oraz Paweł Pawlikowski. Pracował przy „Zimnej wojnie” (2018) Pawła Pawlikowskiego, której scenariusz otrzymał m.in. nagrodę Europejskiej Akademii Filmowej i był nominowany do nagrody BAFTA.

„Po trzydziestu latach opiekowania się domowymi psami wciąż na co dzień widzę bardzo poważne ludzkie ograniczenia w kontakcie z nimi i ciekawi mnie, w jakim stopniu i w jaki sposób ludzie te ograniczenia mogliby przezwyciężyć. „Stado” pokazuje moim zdaniem jedną z możliwych ścieżek do osiągnięcia pełniejszego porozumienia ze zwierzętami i ujawnia tę część ludzkiej natury, która wydaje się obecnie mocno niedoceniana, a może się okazać niezbędna do prawidłowego i zdrowego funkcjonowania ludzi w przyszłości.”

Klaudia Makowska

Odpowiada za oprawę graficzną filmu „Stado”.

Klaudia Makowska jest artystką wizualną oraz twórczynią filmową. Interesuje ją opowiadanie historii przez obraz. Szuka optymalnej formy wyrazu dla swoich koncepcji artystycznych, eksperymentując z różnymi stylami i technikami.

„Podczas pracy nad filmem zaczęłam zwracać uwagę na psy bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Z zainteresowaniem obserwowałam zarówno psy w mieście, spacerujące w ubrankach i wdychające spaliny z samochodów, jak i psy czuwające bacznie na podmiejskich posesjach, psy mundurowe oraz te szwendające się po ulicach. W mojej percepcji psy wybiły się z tła – z żywych elementów codziennego krajobrazu, stały się bohaterami wielu sytuacji. Zaczęłam zastanawiać się, jak mogę bardziej świadomie pielęgnować więź z moim psim towarzyszem.”

Mateusz Głowacki

Dźwięk na planie

Patrycja Krysik

Postprodukcja dźwięku

Adam Mrozek

Ostrzyciel

Robert „Frodo” Domański

Asystent kamery

Piotr Żurawski

Zdjęcia wspomagające

Aliaksandra Kuzniatsova

Zdjęcia wspomagające

Przemysław Kulikowski

Zdjęcia wspomagające

Michał Surma

Line cam i operator drona

Radosław Faruga

Zdjęcia specjalne, Film Force

Filip Jurzyk

Zdjęcia specjalne, Motion Unit

Jaroslav Zemánek

Kierowca precyzyjny

Daniel Kleser

Kierowca precyzyjny

Petr Fišmistr

Kierowca na planie

Jaroslav Pančocha

Kierowca na planie

Karolina Tereba

Produkcja

Kamil Bladowski

Obsługa prawna, Kancelaria Prawna KJB

Krzysztof Godziejewski

Sprzęt filmowy, Fastmedia

Artur Orzeł

Sprzęt filmowy, Haasta Sp. z o.o.

Monika Żuczkowska

Ubezpieczenia